Haber

Published on Mart 14th, 2017 | by Kuzey Ormanları Savunması

0

İzmirlilerin termik santrale karşı hukuk arayışı sürüyor

(Özer Akdemir / Evrensel – 13 Mart 2017)

İzmir’de İzdemir Termik Santralinin iptal edilen ÇED’ine Bakanlığın bir günde yeni ÇED raporu vermesi tepki çekti.

İzmir’in Aliağa ilçesi yakınlarında üç yıldır faaliyette olan İzdemir Termik Santralinin mahkemece iptal edilen ÇED’ine Bakanlığın bir günde yeni ÇED raporu vermesi tepkilere neden oldu. Yıllarca binbir emek ve masrafla termik santrale karşı hukuk mücadelesi yürüten yaşam savunucuları her şeye karşın adalet talep etmekten geri durmuyor. Yaşam savunucuları İzmir Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne dilekçeler vererek ÇED raporuna olumsuz karar verilmesini isteyecek.

MAHKEME İPTAL ETTİ AMA…

İzmir 2. İdare Mahkemesi İzdemir 2 Termik Santralinin ÇED raporunu Kyme antik kentinin bölgesi içerisinde olduğu, Foça, Menemen ve Çandarlı gibi arkeolojik sitler açısından son derece önemli bir bölge içinde kaldığı, Myrina, Aigai, Gryneion, Larissa, Panaztepe, Phokaia, Pitane gibi önemli antik kentlerin de tesis alanının yakın çevresinde bulunduğu, kül depolama alanının yaklaşık 2 kilometre batısındaki Kozbeyli köyünün kentsel sit alanı olduğu gibi gerekçelerle iptal etmişti. İptal kararının daha mürekkebi kurumadan,. bir hafta sonra Bakanlık 2009/7 Genelgesi gereği şirketin başvurusu üzerine yeni ÇED süreci başlattı.

ANKARA’DA İDK TOPLANTISI

EGEÇEP Hukuk Komisyonu Üyesi Av. Arif Ali Cangı ve FOÇEP’ten Bahadır Doğutürk Ankara’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığında yapılan İDK toplantısına ellerinde önemli raporlarla katıldı. 2009/7 Sayılı Genelgenin Hukuk Devleti ilkesine aykırılığının yanı sıra bu projede uygulanmasının olanaksızlığı, mahkemenin ÇED iptal gerekçelerinin yeni bir ÇED raporu ile giderilemeyeceği anlatıldı. Mahkemenin en önemli iptal gerekçelerinden olan termik santralin birçok antik kentin ya da koruma altında bulunan yerleşim yerlerinin tam ortasında olduğuna dair görüşünü destekleyen yeni uzman görüşleri sunuldu.

‘SADECE KYME DEĞİL BÜTÜN ÇEVRE ETKİLENİR’

izmirced2

Yıllardır Foça’da kazılar yürüten bilim insanları tarafından yapılan değerlendirmenin sonuç kısmında “…termik santral tam kapasiteyle çalışmaya daha başlamamış olmasına karşın, Antik Kyme kentine şu anda çok zarar vermiş olduğu görülmektedir. Termik santralın etkileri, Aliağa çevresindeki diğer olumsuz etkilerle birleşerek daha da olumsuz kümülatif etkilerin doğmasına neden olmakta ve yalnızca Antik Kyme kenti değil, aynı zamanda bütün çevre de bundan kötü bir biçimde etkilenmektedir…” sözlerine dikkat çekildi. Ankara’dan bir-iki günlüğüne gelip termik santralin çevredeki antik yerleşimlere, fok balığına, özel çevre koruma alanındaki tarihsel varlıklara bir zararı olmayacağını ileri süren “bilim insanları”na en iyi yanıtı yıllarca yöreyi karış karış kazan arkeolog heyeti vermişti. Kalın bir klasör tutan bu raporları alan İDK toplantısındaki bürokratlar, içeriğine dahi göz atmadan hemen ertesi gün şirkete verilen ÇED raporunu onayladı.

HUKUK DEVLETİYSENİZ GEREĞİNİ YAPIN

İzmir Çevre İl Müdürlüğü internet sitesinde yayımlanan bu karara karşı 16 Mart’a kadar İzmirlilerin görüş belirtmesi isteniyor. EGEÇEP bu konu ile ilgili bir kampanya başlatarak tüm İzmirlilere verilen ÇED’in iptal edilmesi talebini içeren dilekçeler verme çağrısı yaptı. Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü’ne posta, e-posta ya da faksla gönderilecek dilekçelerde özetle; “Aliağa’nın kapasitesi dolmuştur, Termik Santral insanlığın ortak kültür mirası Kyme antik kentine, bölgedeki zeytinliklere, tarım alanlarına, Foça Özel Çevre Koruma Bölgesi’ne, toprağa, denize, İzmir dahil olmak üzere bölgenin havasına çok büyük zarar veriyor, Anayasanın 2. maddesinde yazıldığı gibi Hukuk Devleti olmanın gereğini yapın mahkeme kararını derhal uygulayın, hukuka aykırı çalışan termik santrali kapatın” deniyor.

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑