Haber

Published on Mart 20th, 2017 | by Kuzey Ormanları Savunması

0

Ordu’da maden arama projesine karşı toplantı

(Evrensel – 20 Mart 2017)

Ordu Çevre Derneği, Fatsa’da yapılması planlanan maden arama projesi için bilgilendirme toplantısı yaptı.

Ordu Çevre Derneği Fatsa Çöteli Mahallesi’nde yapılmak istenen “IV. Grup Maden Arama Ruhsat Etüdü Projesi” için halkı bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğünün Ordu’daki sondaj projelerinden biri olan “Fatsa İlçesi Çöteli Mahallesi IV. Grup Maden Arama Ruhsat Etüdü Projesi”ne Ordu Valiliğince “Çevrensel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir” kararı verildi. Ordu Çevre Derneği de bilgilendirme toplantısı yaptı.

Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Başkanı Gül Ersan, “Projenin ayrıntılarından haberi olmayan mahalle sakinlerini geçtiğimiz pazar günü bilgilendirdik. Çöteli’de yapılan bilgilendirme toplantısında mahalle sakinleri projede yer alan bazı bilgilerin gerçeğe uymadığını söylediler” dedi.

ORÇEV Başkanı Ersan, “Mahalle sakinleri bu projeden oldukça rahatsız. Fındık bahçelerinin çıkacak toz nedeniyle olumsuz etkileneceğini, gürültü nedeniyle burada yaşayanların huzursuz olacaklarını; sondaj sonucu ekonomik değeri yüksek maden çıktığında faaliyetin daha da artacağını ve buraların artık yaşanmaz bir yer olacağından endişe ettiklerini söylediler. Toplantının sonunda hukuki yollara başvurma kararı alan mahalle sakinleri, Bahçeler Mahallesindeki altın madeni sahasının kendileri için büyük bir ders olduğunu belirterek kendi mahallelerinde böyle bir yıkıma izin vermeyeceklerini ifade ettiler” dedi.


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑