KOS - Medya

Published on Nisan 18th, 2017 | by Kuzey Ormanları Savunması

0

Müjde! çocuklar: İstanbul’un göbeğine termik santral inşaa ediliyor

(Kos Medya-18 Nisan 2017)

Hava kirliliği tehlikeli boyutlarda olan İstanbul’a  bir adet yüzer termik santral geliyor. Dünya Gazetesi’nin haberine göre Marmaray’ın yarattığı enerji açığını karşılayacak dev Termik santral gemisi Doğan Bey, Yenikapı açıklarına şimdiden demirledi.

Daha önce Irak’ta görev yapan 126 Megawatt’lık gemi ürettiği elektriği artık Marmaray’a iletmeye başlayacak. 126 megawattlık bir kapasite, Türkiye’de faaliyette olan orta halli bir termik santralin kapasitesine eşit. Ulaştırma  Bakanlığı tarafından kiralanan ve Marmaray’a elektrik sağlayacak olan dev jeneratör gemi Doğan Bey, demirlediği Yenikapı’da elektrik tellerini karaya bağladı. Karada hızla süren çalışmaların ardından, daha önce Irak’ta görev yapan 126 Megawatt’lık gemi ürettiği elektriği artık Marmaray’a iletmeye başlayacak.  Bu sayede Dev termik geminin elektriğini şehir şebekesinden alan Marmaray’ın neden olduğu elektrik kesintilerinin önüne geçmesi planlanıyor

Gemi Karadeniz Holding’e ait

Doğan Bey Gemisi daha önce kuzey afrika ve ortadoğu ülkelerinde Karadeniz Holding bünyesinde faaliyet gösteren gemilerden bir tanesi. Karadeniz Holding enerji altyapısı sorunlu ortadoğu ve kuzey afrika ülkelerinde zehir saçan termik santral gemileriyle faaliyet gösteren bir kurum.

İstanbul’un hava kirliliğinde yeni bir sayfa açılıyor

Karadeniz Holding bu sefer sonsuz kaynaklara sahipmişcesine büyüyen istanbul’un enerji ihtiyacını İBB’nin daveti üzerine karşılamaya çalışacak. İstanbul-izmit-çorlu merkezli büyüyen Türkiye’nin enerji ihtiyacı için bütün kıyı şeritlerini termikle kirletilip, iklim değişikliğine karşı Türkiye’nin sahip olduğu sorumluluklar bir bir reddedilirken, bu geminin gelişi İstanbul için yeni bir sayfanın açılışını ‘müjdeliyor’. Futursuzca devam eden büyümenin atmosfere saldığı hava kirliliği artık Türkiye’de de kıra ihraç edilemeycek bir duruma gelmiştir. Kuzey Ormanlarının yok edildiği, şehrin bir beton yığınına dönüştüğü bir ortamda bu termik santral gemisinin faaliyete geçmesi halinde İstanbul’da yaşanan hava kirliliğinin çok daha büyük seviyelere yükseleceğini söyleyebiliriz.

 

 

Tags: , , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑