Haber

Published on Mayıs 13th, 2017 | by Kuzey Ormanları Savunması

0

Köylüler ‘orman olsun’ dedi, Bakanlık kireç ocağına devretti

(Gazete Sujin – 13 Mayıs 2017)

Urfa’da köylülerin orman yapılsın diye Orman Bakanlığı’na devrettiği Kırkpınar ve Korukezen köylerindeki 20 bin dönüm mera alanı Kireç Ocağı olarak AKP’ye yakınlığıyla bilinen Nihat Özdemir’in Limak firmasına verildi.

Diyarbakır Kayapınar Belediyesi tarafından imar planında kent ormanı olan, mera alanına ağaç dikildiği için soruşturma açtıran AKP hükümeti, Urfa’da köylülerin orman yapılsın diye Orman Bakanlığı’na devrettiği 2 bin dönüm alanı Kireç Ocağı olarak Nihat Özdemir’in Limak firmasına verildi. Urfa’da yaklaşık 20 köyün sınırlarına komşu olan mera alanının çevresinde Urfa’nın en kaliteli fıstıkları yetiştiriliyor. Köylülerin tüm itirazlarına rağmen mera alanı, köylülerin Orman Bakanlığı tarafından ağaçlandırılmak yerine Limak firmasına devrediliyor.

Firmanın bu alanın mera alanından çıkarılması talebi, Urfa İl Tarım Müdürlüğü’ne ulaşınca, Müdürlük olumlu ÇED raporunun getirilmesi durumunda talebi kabul edeceklerini belirterek, yeşil ışık yaktı. 2016 yılı Ocak ayında firma ile işbirliği içinde olan bazı köylülerin katılımıyla yapılan toplantıda hazırlanan ÇED raporu tartışıldı. Toplantı sonucunda köylülerin itirazına rağmen komisyon ÇED raporunu onayladı.

Tarım İl Müdürlüğü ise, bu alanın mera vasfını kaldırmak için harekete geçti. Bu konuda kurulan komisyonun olur vererek ‘kireçtaşı ve maden ocağı üretimi için proje alanının başka alternatifi olmadığı’ gerekçesine dayandırdı

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑