Haber

Published on Temmuz 16th, 2017 | by Kuzey Ormanları Savunması

0

Ataşehir – Fatih Sultan Mehmet Hastanesi’nin taşınmasında rant izleri

(Güzin Çamur / Birgün – 16 Temmuz 2017)

İstanbul Ataşehir’de bulunan Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin kadın doğum, jinekoloji, çocuk hastalıkları bölümü ve yeni doğan servislerinin hastanenin Sancaktepe’de bulunan ek binasına taşınmasına yönelik tepkiler sürüyor.

Ataşehir Kent Konseyi birçok meslek odası, demokratik kitle örgütü ve muhtarların da katılımıyla bir toplantı düzenledi. Toplantıya katılan İstanbul Tabip Odası (İTO) Yönetim Kurulu üyesi Melahat Cengiz, sağlıkta dönüşümün yıkım projesi olduğunun altını çizerek, şehir hastanelerinin sağlığı kâr hırsına teslim etmeyi amaçladığını dile getirdi. Cengiz, şu ifadeleri kullandı:

“Ataşehir’deki Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin de ‘devlet hastanesi’ statüsünün değiştirilerek, sağlıkta kâr hırsına teslim edilecek kaygısını taşıyoruz.”

Ataşehir Belediye Başkan Yardımcısı Cafer Çağıntekinci ise, “Bizi önce uyutmaya çalışacaklar ve buranın ranta açılmasını sağlayacaklar” diye konuştu.

Başhekimle, mahalle muhtarlarının bir görüşme gerçekleştirildiğini, başhekimin hasta sayısının yeterli olmadığını ve hastanenin depreme dayanıklı olmadığını söylediğini belirten Yenişehir Muhtarı Mustafa Arı, “Çevre-Şehircilik İl Müdürlüğü’nün hastane binasının depreme dayanıksız olması gibi bir raporu yok. Bu hastane bir şekilde yok edilmeye çalışılıyor ama biz buna müsaade etmeyeceğiz. Birilerini zengin etme mantığıyla sağlık hizmeti verilemez. Bu arazinin peşkeş çekilmesine kesinlikle müsaade edilemez. Hastane yönetimi apaçık yalan söylemektedir. 26 tane hasta acilden tedavi edilmeden başka hastanelere sevk edilmiştir” dedi.

Tags: ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑