KOS - Medya

Published on Temmuz 17th, 2017 | by Kuzey Ormanları Savunması

0

Bozcaadalılar, ‘Bozcaada Caz Festivali ormanlık alanda olmasın’ dedi, festival komitesi ve belediye festivalin yerini değiştirdi

(KOS Medya – 17 Temmuz 2017)

Yaşam savunucuları, Bozcaada’nın geleneksel festivallerinden birisi olan Bozcaada Caz Festivali’nin, adanın ekosistemi açısından hayati önem taşıyan Pavli Çamlığı’nda yapılmasına tepki göstermişlerdi. Festival komitesi ve Bozcaada Belediyesi bu tepkiyi yerinde bulduğu için festivalin yerini değiştirdi. Festival Pavli Çamlığı yerine Bozcaada Manastır Restorant’ta yapılacak.

Bozcaada Forum, konuyla ilgili açıklama yapmış ve Bozcaada Caz Festivali’nin ormanda düzenlenmesine karşı çıkmıştı. Bozcaadalılar, festival gibi kitlesel organizasyonların; yangın, gürültü ve çevre kirliliğine yol açtığı ve bölgenin ekosistemini tahrip ettiğini belirtmişlerdi.

Bu gelişmelerden sonra Bozcaada Caz Festivali komitesi ve Bozcaada Belediyesi konuyla ilgili hassasiyetlerini gündeme getirdiler ve konuyu görüşmek üzere toplantı düzenlediler. Yapılan toplantı sonucunda festivalin Pavli Çamlığı’ndan Manastır Restoran’a taşındığına dair bir açıklama geldi. Bozcaada Belediyesi tarafından yapılan açıklama şöyle:

“28-30 Temmuz 2017 tarihleri arasında Bozcaada Pavli Çamlığı’nda özel bir işletme ve ona bağlı organizasyon yetkilileri tarafından düzenlenmesi planlanan ‘Bozcaada Caz Festivali 2017’ , etkinliğin ormanlık alanda gerçekleşecek olması sebebiyle. Bozcaada Halkı ve kamuoyunda bazı endişe ve hassasiyetlere neden olmuştur.

Etkinliğin Bozcaada’nın sosyokültürel dokusuyla birebir örtüşmesi ve sanatsal değerinin geniş kitleler tarafından kabul görmesi; konu ile ilgili paydaşları ortak bir akıl yaratılması ve herkesin huzur duyacağı bir çözüm geliştirilmesi amacıyla bir masa etrafında toplanmaya yöneltti.

15 Temmuz Cumartesi akşam üstü Bozcaada Belediye Başkanlığı makamında; organizasyon yetkilileri, işletme yetkilisi ve Bozcaada Forum temsilcisi, Belediye Başkanı Dr. Hakan Can Yılmaz’ın da katıldığı bir toplantı gerçekleştirdiler.

Görüşme sonucunda, katılanların tümünün uygun görüşü ile, Bozcaada Caz Festivali 2017’nin Pavli Çamlığı yerine ‘Bozcaada Manastır Restaurant’ isimli mekanda yapılmasına karar verildi.

Süreçin olumlu bir şekilde sonuçlanmasında emeği geçen herkese,

Hassasiyetlerini dile getiren Bozcaada halkı ve doğaseverlere, Bozcaada Forum ve Bozcaada Doğayı Koruma Kültür ve Sanat Derneği başta olmak üzere tüm sivil toplum kuruluşlarına;

Halkın hassasiyetlerine duyarlı yaklaşan, olumlu ve yapıcı bir üslupla sorunun herkesin huzur duyduğu bir şekilde sonuçlanmasında rol oynayan işletme sahipleri, organizasyon yetkilileri ve organizasyon sponsorlarına,

Bozcaada Belediye Başkanı olarak teşekkür ve şükranlarımı sunarım.

Bize düşen, ülkemizin şu nazik döneminde hasret kaldığı uzlaşı ve hoşgörü kültürünü bize tekrar yaşattıkları için, her iki tarafı samimiyetle alkışlamaktır.

Hep belirttiğimiz gibi Bozcaada Caz Festivali, Bozcaada’ya çok yakışacaktır. Umarım önümüzdeki yıllarda da devamlılığı sağlanacak ve kültür sanat adası Bozcaada, geleneksel hale gelecek özel bir festivali daha portföyüne katacaktır.

Hayırlı olsun…

Dr. Hakan Can YILMAZ
Bozcaada Belediye Başkanı”

Konuyla ilgili haber için:

Bozcaada Pavli Çamlığı eğlence dekoru değildir. #OrmandaFestivalYapılmaz

Bozcaada Caz Festivali programı için: http://www.bozcaadacazfestivali.com/

Tags: , , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑