Haber

Published on Temmuz 28th, 2017 | by Kuzey Ormanları Savunması

0

Ankara Büyükşehir Belediyesi, yol yapımı bahanesiyle yine ODTÜ ormanlarına saldırıyor – Peki ODTÜ’de neler oluyor?

(KOS Medya – 28 Temmuz 2017)

Uzun bir süredir önemli bir bölümü ormanlık olan ODTÜ Kampüsü’ne göz diken Ankara Büyükşehir Belediyesi ‘Ankara trafiğini rahatlatma’ adı altında ODTÜ’yü parçalayacak yolların yapım süreci başladı. ODTÜ mezunu yaşam savunucusu arkadaşımız, ODTÜ’de el emeği göz nuruyla yıllar içerisinde oluşturulan ve Ankara’ya nefesini veren ODTÜ ormanının nasıl kurulduğunu ve Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ODTÜ ormanına nasıl göz diktiğini değerlendirdi…

Uzun bir süredir önemli bir bölümü ormanlık olan ODTÜ Kampüsü’ne göz diken Ankara Büyükşehir Belediyesi ‘Ankara trafiğini rahatlatma’ adı altında ODTÜ’yü parçalayacak yolların yapım süreci başlamıştı.

ODTÜ mezunu yaşam savunucusu arkadaşımız, ODTÜ’ye el emeği göz nuruyla yıllar içerisinde dikilen ve Ankara’ya nefesini veren ODTÜ ormanının nasıl kurulduğunu ve nereden nereye geldiğini yazdı:

ODTÜ geçmişte ne yaptı, bilime ve ülke vizyonuna kattıklarının yanında; şimdi ODTÜ’ de ne oluyor biraz bilgi vereyim. Muhtemelen okulu ve konuyu  bilmeyenler çoğunluktadır.

Konya Yolu ve Eskişehir Yolu’ndan Ankara’ya yaklaşırsanız etrafınızda gördüğünüz tüm ağaçlık – orman arazisi 1960 lı yılların başında ODTÜ öğrenci, öğretim görevlileri, çalışanları ve destek veren Ankara halkıyla oluşturulmuş bir eko sistemdir.

Efsane rektörlerimizden Kemal Kurdaş’ ın o zaman, o günlerdeki bozkır arazide tek başına yaşamını devam ettiren tek bir  ardıç ağacına verdiği sözle başlamıştır bu emek. Tek bir ağaçtan bugüne…

Ankara’nın, dolayısıyla ODTÜ’nün batısında kalan Bilkent ve Hacettepe üniversitelerinin arazisi de aslında zamanında ODTÜ arazisidir. Konya tarafına gidildiğinde Oran’daki ağaçlık alan, Eymir Gölü yine okulun emeği ile ağaçlandırılmış okul arazisidir. (Bu bilgiyi paylaşmaktaki amacım, bölgenin ve dolayısıyla bölgenin büyüklüğünü tarif edebilmektir.)

Böylesine güzel, göl manzaralı, ağaçlıklı ve şehir merkezinde nadir kalan arazi Ankara Belediyesi’nin iştahını uzun süredir kabartıyor, belediyeyi yeni rant alanları konusunda heyecanlandırıyordu. Belediyenin yaptığı battı çıktı olarak adlandırılan alt – üst geçitlerle kısaca günübirlik, bir kaç yıllık çözümlerle Ankara gittikçe daha çok katlanılmaz trafiğe maruz kalmakta, buna çözüm olarak da daha fazla yol vaat edilmektedir belediye tarafından. Kısır döngü haline gelen bu sarmalı, Eymir Gölü’nün halka kapalı olmasını (Eymir Gölü halka açıktır) vs. bahane göstererek Ankara halkını arkasına alarak savaşını sürdürdü, sürdürüyor Ankara Büyükşehir Belediyesi. Bu arada bir dönem farklı binalarda bulunan bölümlerimizi mühürlemek, yıktırmakla tehdit edildi okulumuz, yine Büyükşehir Belediyesi tarafından..

Şu an Bilkent tarafında yapılan merkezi hastanelerin inşaatı bitmiş, bu hastanelerin Ankara’ya bağlanması için de yeni yollara ihtiyaç duyulmuştur. Hastanelere ulaşım için gösterilen bu yollar aynı zamanda yapılaşmayı ve rantı hızlandıracak uzun zamandır planlanıp uygulamaya konulan projenin bir parçasıdır.

Yol çalışmalarından birisi de ODTÜ arazisinin içinden Eskişehir yoluna paralel gitmektedir. Bu proje eskidir ve ODTÜ rektörlüğü bu yolun ‘tünel olarak alttan kazılarak yapılması durumunda’ kabul edilebilirliğini yıllar önce ifade etmiştir. Eğer yol üstten kazılacak olursa pek çok ağaç kesilecektir. Eğer yol üstten açılır ve üzeri kapatılmazsa bu durumda etki katlanacak, okulun bazı fakülteleri yolun bir diğer tarafında kalacak, aradan İstanbul’daki E5’e benzer bir yol geçirilmek zorunda kalınacaktır. Bu durumda arazi ağaçsızlandırılmış olacak, eko sistem bölünecektir.

Oysa ağaç kesilmeden, taşınmadan, dolayısıyla yüzeyde kazı yapılmadan tünel ile yol yapımı mümkündür. Fakat bunun maliyetli bir seçenek olduğunu ifade eden Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin gizli ajandası belli, ama açık niyeti henüz belli değildir. Ancak vaatler öyle gösteriyor ki süre, tünel yapımına yetebilecek bir süre değildir. Bu durumda pek çok ağaç ve eko sistem hasar görecektir.

Öte yandan üç – dört yıl önce Ankara Büyükşehir Belediyesi ile yaşanan yol olayında rektörlük, 600 ağacın taşınması için yerlerin belirlemişti. Tam taşıma işlemi başlatılacakken belediye 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda okulda öğrenci olmamasından faydalanarak bu 600 ağacı kesmişti. Her zamanki mantıkla, yapılan yolların etrafı sonradan ağaçlandırılmış, Ankara halkı yara alan eko sistemin hasarı konusunda, yeni dikilmiş ve henüz fidan olan ağaçlarla ikna edilmeye çalışılmıştı. O dönemki yol, kampüse paralel giden ve 1990’lı yıllarda rektörlük tarafından belediyeye bırakılan bir arazi ile ilgiliydi. Şu anda yeniden gündeme gelen ağaç kesim projesi ODTÜ kampüsünü neredeyse ortadan ikiye bölen bir proje ve önceki dönem ODTÜ rektörleri, ağaç kesilmeden ‘alttan tünel’ projesini zaten Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne önermişlerdi.

Bu önerilere rağmen Ankara Büyükşehir Belediyesi, yol inşaatına başladı. ODTÜ Mezunları Derneği, konuyla ilgili  acil bir forum çağrısı yaptı. Forum 29 Temmuz Cumartesi günü saat 14:00’te Vişnelik’te yapılacak.

İlgili haber için:

ODTÜ Mezunlar Derneği: Ormanımızı, dere ve göllerimizi savunmak için forumda buluşuyoruz

 

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑