KOS - Medya

Published on Ağustos 27th, 2017 | by Kuzey Ormanları Savunması

0

Bakırköy Kent Savunması: Hastaneme Dokunma ! Sağlığımla Oynama !

(KOS Medya – 27 Ağustos 2017)

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi arazisinin imara açılmak istenmesine karşı Bakırköy Kent Savunması yaklaşık 1,5 aydır Özgürlük Meydanı’nda imza topluyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Bakırköy’ün simgesi Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastane arazisi için  imar planı değişikliği yapmasıyla  1 milyon metrekarenin üzerinde yeni yapılaşma ve E5 bağlantılı açılan 22 metre genişlikte yollar ile yoğun taşıt trafiğine davetiye çıkarıldı.

Bakırköylüler tarafından yoğun olarak kullanılan, bahçesinde 17 bin ağaç bulunduran, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait tescilli yapıların olduğu bu alanda Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi 1927 yılından beri hizmet vermekte. Bakırköylüler tepeden inme değişikliklere karşı yaşam alanlarını, kentin dokusunu, yeşil alanını korumak için mücadele ediyor ve Özgürlük Meydanı’nda başlattıkları imza kampanyalarına internet üzerinden de destek olmaya çağırıyor. İmza vermek için tıklayın.

Bakırköy Kent Savunması başlattığı imza kampanyasıyla; içinde çam ve sedir ağaçlarının yanı sıra farklı bitki türleri, anıt ağaçlar gibi tescilli tabiat varlıklarını da bulunduran alan için üniversiteler, meslek odaları, STK ve vatandaşların görüşlerinin alınmadan hazırlandığını açıklarken; doğal çevreyi, tarihi, kültürel mirası, gündelik hayatı etkileyen, tehdit eden, kamusal alanı ranta açan, kamunun denetim yetkisini kullanamayacağı bu imar planı değişikliğinin acilen iptal edilmesini istiyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na soruyor:

  • Bu plan notunda ‘6428 sayılı kanun ve ilgili yönetmeliklerde belirlenen kullanımlar yer alabilir’ denmektedir. Bu madde ile amaçlanan halka ait ve halka hizmet veren kamusal bir alanın özel sektöre devredilerek sağlık hizmetinin ticarileştirilmesi midir?
  • Mevcut yapılaşmanın 10 katı büyüklükte ve önceki planlamalarda belirtilen  yatak sayısı ihtiyacının çok üstünde bir m2 alanına neden ihtiyaç duyulmuştur?
  • Bu kapsamda; Planda 906.651 m2’lik bir alanı kapsayan Sağlık Tesis Alanında, sağlık tesislerinin yanı sıra imtiyaz sahiplerinin kullanacağı ticaret ve hizmet binalarıda yer alacakmıdır?
  • Plan Raporlarında ‘Mimari çözümlemelerde esneklik sağlamak amacıyla, yapı yaklaşma mesafeleri, bina/blok boy, derinlik ve ebatları, taban oturumları, bina/bloklar arası çekme mesafeleri, bina yükseklikleri vaziyet planında ve/veya avan projesinde belirlenebilir.’ denilmekte ve bütün sınırlamalar kaldırılmaktadır. Bu durumda ilgili kuruluşların denetimi, planlama aleniyeti ve bizlerin bilgi edinme hakkı nasıl gerçekleşecektir?
  • Tescile esas yapıların Bizans anıt mezarı, Reşadiye Kışlası’na ait yapılar, 17.000 ağacın korunması nasıl sağlanacaktır?

 

Tags: , , ,


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑