KOS - Medya

Published on Eylül 14th, 2018 | by Kuzey Ormanları Savunması

0

Erdoğan: Başlamayan projeleri durduracağız

(KOS Medya – 14 Eylül 2018)

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Kurulu’nda konuşan AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İsraf ekonomisine değil, üretim ve verim ekonomisine geçiyoruz. Devam eden projeleri bitiriyoruz, ihalesi yapılmış başlamamış olanları oturup konuşup onlara başlamayacağız. Şu anda onları bir kenara koyuyoruz. Şu anki durum bunu gerektiriyor” dedi.

Türk Lirası’nın değer kaybı, artan faiz oranları ve artan enflasyon gibi olumsuz ekonomik durumun bir kriz değil manipülasyon olduğunu iddia eden Erdoğan, “İnanın bu dönemde döviz bahanesiyle sattıkları ürüne hiç alakası olmadığı halde zam yapanlar iflah olmayacaklardır. Helalı haramı ayırt etmeyenlerin iflah olması mümkün değil.  Hukuk sistemini çok kararlı çalıştıracağız. Bu bir kriz değil manipülasyondur. Sakın aldanmayın. Bu süreç atlatılacak” ifadelerini kullandı.

Kamu yatırımlarının ise değerlendirmeye tabi tutularak ilerleme durumuna göre kaynak aktarılacağını belirten Erdoğan, “Yüzde 100’e yakın hangi yatırım varsa önce
onları bitirmeye yüzde 50 üzerindekileri yavaş yavaş bitirmeye… Ancak ihalesi yapılmış daha henüz doğru dürüst başlanmamış projelere onları oturup konuşup onlara başlamayacağız. Onları şu anda bir kenara koyuyoruz. Zira şu andaki durum bunu gerektiriyor” dedi. Erdoğan’ın açıklaması katil proje Kanal İstanbul’un da iptal edileceği yorumlarına neden oldu.

Kamuda alınan tasarruf önlemlerine vurgu yapan Erdoğan,  Bakanlık sayısının 16’ya düşmesi ile kiralanan  binaların boşaltıldığını belirtti.  TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, Ankara’da kamu kurumları tarafından kiralanan yapılarak dair bilgileri paylaştığı 13 Nisan 2015 tarihli açıklamasında “boş kalan plazaların kamu kurumlarınca kiralanması bir usul haline getirilirken, plazaların kaba inşaatı yatırımcı tarafından yapıldığı, iç inşaatı ise kamu kurumunun ihtiyacına(!) göre kamu kurumu tarafından tamamlanarak, yatırımcının masraflarının azaltıldığı” belirtilmişti.


About the AuthorComments are closed.

Back to Top ↑